MMZ1608S471ATA00
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
MMZ1608S471ATA00
Datasheet:
Description:
Ferrite Beads and Chips 0603(1608 Metric) SMD/SMT 470 Ω 500 mA
ParameterValue
Tolerance25 %
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Height939.8 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
Impedance470 Ω
Current Rating500 mA
DC Resistance (DCR)300 mΩ
Test Frequency100 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Number of Lines1
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)500 mA
Max DC Current500 mA
Series Resistance300 mΩ
Schedule B8504500000
Max Current Rating500 mA